Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Stavbu stožárů pro vedení vysokého napětí na Novoborsku kraj nadále nehodlá podpořit

09. 04. 2014

Podruhé se 8. dubna v podvečer sešli v obci Svor na Českolipsku, přes kterou by měl koridor pro vedení vysokého napětí 110 kV vést a která je dlouhodobě proti záměru, hejtman Martin Půta a jeho námětek pro životní prostředí Josef Jadrný s občany obcí Novoborska.

 Jednání, které pořádalo Sdružení obcí Novoborska v čele se svým předsedou Jiřím Voseckým, se zúčastnili starostové okolních obcí, zástupci CHKO Lužické hory a občané Svoru a okolí.

Hejtman hned v úvodu zúčastněné ujistil, že kraj své negativní stanovisko ke stavbě neměl důvod měnit, neboť důvody stavby, které tvrdošíjně předkládá ČEZ, nejsou přesvědčivé.

„Trváme na znění dosavadních usnesení Rady a zastupitelstva kraje, že nepůjdeme proti rozhodnutí obecních zastupitelstev,“ řekl mimo jiné hejtman s tím, že výsledky pracovní skupiny složené ze zástupců Libereckého a Ústeckého kraje, kterou vede náměstek Jadrný, mají svůj význam při dalších jednáních s pracovníky ČEZ.

Podle starostky Svoru Kateřiny Jonákové podle návrhu ČEZ přicházejí v úvahu dvě varianty, žel, ta nejekonomičtější právě přes Svor. Jiří Vosecký připomněl, že pracovní skupina se bude snažit dostat do hry opět variantu 1 ze zpracované územní studie ministerstva pro místní rozvoj, která spočívá v rekonstrukci stávajícího vedení.

Chceme také, aby ČEZ doložil spotřebu elektřiny od roku 1990, aby se ukázalo, zda ji Šluknovský výběžek skutečně potřebuje,“ řekl předseda Svazku obcí Novoborska.

Josef Jadrný doplnil, že je třeba, aby byl upřednostněn, pokud se ukáže, že vedení je pro Českou republiku potřebné, to nejšetrnější řešení k životnímu prostředí.

„ČEZ předložil finanční náklady na stavbu v rozmezí 60 – 160 miliónů korun, podle toho, zda by vedení bylo vedeno nad zemí, v kabelech nebo střídavě. Budeme nyní ověřovat, zda tomu tak je, jak tvrdí,“ řekl náměstek hejtmana.

Dvanáct možných variant řešení představil ve své prezentaci energetický specialista Ing. Richard Habrych Ph.D., kterou zpracoval pro obce Novoborska a která nastiňuje technické možnosti zásobování oblasti Šluknovska (ležící na území Ústeckého kraje).

V závěru po diskusi starostové účastníky informovali o chystané návštěvě zástupců ČEZ, která se má uskutečnit 10. dubna, a to včetně obhlídky uvažovaných tras přímo v terénu.

„Bude to poprvé, kdy se přijedou podívat na místa, kde chtějí vedení stavět. Asi budou hodně překvapeni, co by je v terénu skutečně čekalo,“ řekl šéf Tomáš Besta, vedoucí Správy CHKO Lužické hory.

ČEZ má tento projekt ve svém investičním záměru na roky 2017 a 2018. Koridor vysokých stožárů by měl zamířit z Varnsdorfu přes Svor až k Novému Boru, anebo v kratší variantě pouze do Svoru. Měl by vytvořit záložní vedení vysokého napětí do Šluknovského výběžku, jenž má zatím pouze jediné vedení a při jeho poruše údajně nelze přivést elektřinu do regionu odjinud.

Pracovní skupina bude důvody a okolnosti stavby nadále sledovat a připravovat materiály, které by měly podpořit snahu stavbu vedení zrušit  a  ČEZ od jeho záměru ohrožující životní prostředí Lužických hor odradit.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 739541588